СТАТЕЙКИ.ORG.UA
электронный каталог статей

Західний квітковий трипс – найнебезпечніший шкідник закритого ґрунту

комментариев: 0 / добавить комментарий

Західний квітковий трипс – найнебезпечніший шкідник закритого ґрунту. Західний квітковий трипс - Frankliniella occidentalis Pergande (лат.) – широкий поліфаг, який є небезпечною для багатьох видів квіткових та декоративних рослин (троянда, гвоздика), а ще овочевих та фруктових культур (полуниця, виноград, артишок). Окрім того, ця комаха може виступати переносником небезпечних вірусних захворювань рослин, наприклад вірусу плямистого в’янення томатів (Tomato spotted wilt tospovirus).

У США був виявлений у польових умовах на троянді, гвоздиці, абрикосі, груші, персику, сливі, буряку, цитрусових, винограді та інших культурах. На теперішній час в Україні зареєстровані тільки поодинокі виявлення особин цієї комахи у закритому ґрунті. Згідно переліку регульованих шкідливих організмів, західний квітковий трипс, внесений до списку карантинних організмів обмежено поширених в Україні (список А-2).

Батьківщиною західного квіткового трипса (ЗКТ) є Північна Америка, звідки він швидко розселився майже по всьому світу. На даний момент цього шкідника відмічено в Центральній Америці та Південній Америці, Азії, Африці, Австралії, Новій Зеландії. В Україні вперше виявлений в теплицях на гвоздиці у 1997 році. Доросла комаха дуже маленьких розмірів (0,9 – 1,6 мм) із приплющеним зверху та знизу тілом. Колір комахи мінливий. Це залежить від пори року і умов навколишнього середовища (варіює від жовтого до коричневого). Мають ротовий аппарат колюче-сисного типу. Харчуються клітинним соком на квітах та листі.

Ознаки зараження трипсом широко коливаються в залежності від рослин, які він пошкоджує. У перцю і огірків - на листі утворюється сріблястий наліт, листок деформується, утворюються плями, шрами. Яйцекладка на чутливих плодах типу винограду призводить до розтріскування шкірки плоду з наступним його ураженням грибами. У більшості інших рослин на пошкоджених листках з'являються жовті некротичні плями, тканини підсихають, листя в'яне і опадає, стебла викривляються, плоди деформуються. Але найчастіше західний квітковий трипс атакує квіти. На трояндах, герберах, на темних квітах сенполій з’являється білий наліт, а на орхідеях «гусяча шкірка». На території України трипс шкодить виключно в тепличних умовах, адже він прокидається при температурі, вищій за + 7,9°С, а гине при температурі нижчій 0°С. Через високу активність цих комах, їх можна бачити стрибаючими або літаючими в теплиці, через що вони швидко захоплюють всю теплицю.

За сприятливих умов ЗКТ відтворює до 15 поколінь на рік. У першу добу імаго мігрують з ґрунту на нижню поверхню листків рослини, де живляться. Після парування самки поодиноко відкладають яйця у надрізи листків, пелюсток квіток, а в махрових квітах - між пелюстками або на квітколоже. Поширюється ЗКТ на всіх стадіях розвитку, при перевезенні заражених квітів, овочів, фруктів, інших рослин або в ґрунті чи торфі. Також на незначні відстані вони можуть переноситись літаючи та з поривами вітру або на одязі, інвентарі, волоссі, тарі. ЗКТ дуже складно виявити, адже він може ховатися в нерозпущені бутони та пазухи листків, а також відкладати яйця під епідерміс рослини-господаря.

Найнадійнішим заходом для недопущення завезення шкідника в країну є обстеження впродовж всього вегетаційного періоду місць вирощування рослин, які повинні бути вільними від шкідника. У разі виявлення на обстежуваних територіях цього шкідника запроваджується наступні заходи: видалення пошкоджених рослин, стерилізація ґрунту, знезараження інвентарю, знищення бур’янів, видалення квітучих частин рослин, використання інсектицидів а також біологічні методи боротьби (за допомогою ентомофагів).

автор: Шестунова Ольга
комментариев: 0 | просмотров: 154 | 01/08/2021
Читайте также:
Увага! Амброзія полинолиста!
Наразі амброзія полинолиста поширена повсюдно по території України, за ...
Амброзія – «зелений агресор»
За останні роки для багатьох регіонів поширення амброзії стало серйозн ...
Бензопила Садко - 1 день работы с ней окупает сезон
На рынке много бензопил, но опытные садоводы ищут именно тот инструмен ...
Комментарии:
Администрация каталога не несет ответственности за информацию, размещенную посетителями сайта. Сообщения, оставленные на сайте, являются исключительно личным мнением их авторов, и могут не совпадать с мнением администрации каталога.
комментариев нет

ты можешь быть первым
* - поля, помеченные звездочкой, обязательны к заполнению.
Ваше имя*: (max 64 символа)
E-mail: (max 64 символа)
Комментарий*:
без HTML (min 20, max 1000 символов)


Ссылки на статью «Західний квітковий трипс – найнебезпечніший шкідник закритого ґрунту»:
URL
http://www.stateyki.org.ua/articles/zahidnii-kvitkovii-trips-nainebezpechnishii-shkidnik-zakritogo-runtu/
Ссылка
<a href="http://www.stateyki.org.ua/articles/zahidnii-kvitkovii-trips-nainebezpechnishii-shkidnik-zakritogo-runtu/">Західний квітковий трипс – найнебезпечніший шкідник закритого ґрунту</a>
BBCode
[url=http://www.stateyki.org.ua/articles/zahidnii-kvitkovii-trips-nainebezpechnishii-shkidnik-zakritogo-runtu/]Західний квітковий трипс – найнебезпечніший шкідник закритого ґрунту[/url]


Інтернет реклама УБМ
Биржи
etxt.ru
 

 

Інтернет реклама УБМ


Інтернет реклама УБМ