Вишивка – такий вид народного мистецтва, що благотворно впливає на естетичний розвиток людини. В Україні здавана прийнято прикрашати одяг та предмети повсякденного вжитку тканими чи вишитими орнаментами. Спочатку візерунки на тканині ткалися при виготовленні полотна і, виходячи з перпендикулярного переплетіння волокон, були геометричні. Створення красивого, симетричного, багатоколірного тканого візерунку потребує неабияких навиків у роботі з ткацьким станком. Десь з 19 століття виготовлення тканин в переважній більшості перемістилось з кустарного домашнього виробництва до міських артілей та фабрик. І ткані орнаменти поступово були витіснені вишивкою. Вишивка в свою чергу більш трудомістка, потребує більше часу, але простіше в технічному сенсі. Цікаво, що в більшості регіонів України, вишиванка мала геометричні ткані вставки, а також оздоблювалась квітковими орнаментами. Ткані та вишиті елементи перешивались зі старих зношених сорочок на нові речі, що дає змогу відслідкувати еволюцію орнаментів, але ускладнює їх датування.
Окремим атрибутом української хати завжди був вишитий рушник. Походження слова рушник – від слов’янського, а зараз білоруського «ручнік» - той, що для рук. Виникли рушники з чисто практичних потреб, оздоблювались тканими узорами, мережками, згодом вишивкою. Зараз вишитий рушник – це декоративний елемент, ним прикрашають ікони, їх використовують у сучасних весільних обрядах.
На сьогоднішній день завдяки Інтернету та спілкуванню прихильники вишивки можуть з легкістю обмінюватись інформацією, фотографіями, схемами узорів. Вишивати картини та святкові листівки, робити весільні рушники та вишиті ікони, оздоблювати одяг сучасними та традиційними українськими орнаментами – кожен можен знайти своє у світі вишивки.
Сучасні технології допомагають нашій фантазії втілюватись у неповторні схеми для вишивки хрестиком. Оригінальне переосмислення бабусиних візерунків та багата кольорова гама ниток дозволяє реалізовувати нові задумки та незвичайні дизайнерські рішення. Ми живемо у цікавий час, бо зараз можна придбати домоткане полотно та відтворити вишиванку кінця 18 – початку 19 століття за тогочасним кроєм та візерунком, також можна створити унікальну сорочку, яка буде сучасна, актуальна та матиме неповторний національний колорит.
URL | http://www.stateyki.org.ua/articles/vishivannya-ukrajinske-natsionalne-hobi/ |
Ссылка | <a href="http://www.stateyki.org.ua/articles/vishivannya-ukrajinske-natsionalne-hobi/">Вишивання - українське національне хобі</a> |
BBCode | [url=http://www.stateyki.org.ua/articles/vishivannya-ukrajinske-natsionalne-hobi/]Вишивання - українське національне хобі[/url] |