СТАТЕЙКИ.ORG.UA
электронный каталог статей

Увага! Амброзія полинолиста!

комментариев: 1 / добавить комментарий

У міфології древньої Еллади слово "амброзія" значило буквально " Іжа Богів". Хіба міг старина Лінней припускати, називаючи так в 18 столітті ажурну північноамериканську рослину, що через якісь 100-200 років амброзія стане злісним карантинним бур'яном, що наводить жах на доброчесних працівників сільського господарства майже на усіх континентах Землі?

В нашу країну амброзія проникла на початку дев'яностих років ХІХ століття через чорноморські порти. У 1914 - 1918 рр. амброзію вирощували як лікарську рослину на ст. Кудашевка Дніпропетровською обл. У 1925 році цей бур'ян ідентифікували в передмісті Києва в посівах суданської трави. З часом її окремі вогнища стали реєструватися і в інших українських містах. Але кількість рослин цього виду була настільки незначною, що вона навіть не була внесена в працю "Сорняки УССР 1937". За роки Другої світової війни амброзія дуже швидко збільшила свій ареал мешкання. А в післявоєнний час поширення амброзії в Україні набуло характеру екологічного вибуху, у зв'язку з чим це явище назвали «амброзиевой чумой».

Шкідливість амброзії в районах масового її поширення виключно велика. Завдає як біологічної, так і технологічної шкоди. Розвиваючи потужну надземну масу і кореневу систему, сильно пригноблює культурні рослини. Витрачає дуже багато води на утворення одиниці сухої речовини (в середньому в 2 рази більше, ніж колосові зернові), що призводить до висушення грунту. Різко знижує родючість грунту, виносячи з неї великі кількості елементів мінерального живлення. Найчастіше страждають від амброзії ярові зернові і просапні культури, особливо соняшник. При недостатньому контролі вона переростає і заглушає їх, що призводить до різкого зниження, а то і повної втрати урожаю. На лугах і пасовищах цей бур'ян витісняє злаково-бобові трави і різко знижує кормові якості сіна. На полях, які засмічені амброзією, погіршується якість польових робіт, особливо, під час збирання врожаю і проведення основної обробки грунту. На таких полях в зерні озимої пшениці на 0,5 % знижується вміст білка, а його скловидна знижується на 1%.

Амброзія полинолиста небезпечна і для здоров'я людей. Пилок її викликає захворювання, що називається амброзійним полінозом. Вперше роль амброзії у виникненні захворювань встановили в США більше 100 років тому. Тільки у цій країні на амброзієвий поліноз щорічно хворіє 7-12 млн. Чоловік. Спостереження, проведені в колишньому СРСР, показали, що в районах високого поширення амброзії на 1000 жителів доводилося від 20 до 100 хворих цією хворобою.

Встановлено, що люди починають хворіти, якщо рівень насичення повітря пилком амброзії полинолистої складає не менше 20 пилкових зерен на 1 см³. Всього з 0,1 м² в сезон цвітіння продукується 8 млрд. Пилкових зерен. У США щорічно рослинами цього виду продукується близько 1 млн. т пилку, а відомо, що лише один її грам містить 90 млн. пилкових зерен.

Домінуючим проявом захворювання є алергічне запалення очей і носа. Людина відчуває легкий свербіж в носі, з'являються напади чхання. Ці перші ознаки можуть викликати важчі симптоми (підвищення температури, риніт, коньюнктевит, бронхіальну астму).

У всьому світі йде боротьба з цим злісним бур'яном. Так на території Німеччини біолог Уве Штарфингер, проводячи інструктаж 160 скаутам, які декілька місяців систематично прочісували Берлін, щоб знайти і знищити амброзію говорив, - "Ворог підступний, і звуть його амброзія". Вчена і міська влада підкреслювала, що для паніки підстав немає, але не можна сидіти, склавши руки, а то буде "надто пізно". Жителі Берліна вирішили вручну зібрати всі до єдиної рослини, було знищено більш ніж мільйон рослин. У США, від алергії, що викликається амброзією, страждають 35 мільйонів чоловік. Між іншим, Франція, Італія і Угорщина війну з амброзією вже програли. А в Швейцарії ті, хто побачив рослину, зобов'язані негайно повідомити, де саме.

У нашій країні створений Всеукраїнський сервіс для боротьби з амброзією (ambrozii. Net) де усі ті, хто бажає можуть поставити відмітку при виявленні амброзії в нашій країні. Наше місто не відстає від загальної боротьби - Одеською обласною державною адміністрацією було видано Розпорядження № 355/А -2018 "Про затвердження плану заходів з локалізації та ліквідації амброзії полинолистої на території Одеської області на 2018-2022 роки.

автор: Чеботар О.Л.
комментариев: 1 | просмотров: 353 | 21/09/2020
Читайте также:
Західний квітковий трипс – найнебезпечніший шкідник закритого ґрунту
В статті розказано про одного з найнебезпечніших шкідників теплиць - З ...
Амброзія – «зелений агресор»
За останні роки для багатьох регіонів поширення амброзії стало серйозн ...
Бензопила Садко - 1 день работы с ней окупает сезон
На рынке много бензопил, но опытные садоводы ищут именно тот инструмен ...
Комментарии:
Администрация каталога не несет ответственности за информацию, размещенную посетителями сайта. Сообщения, оставленные на сайте, являются исключительно личным мнением их авторов, и могут не совпадать с мнением администрации каталога.
1
Мария | 23/09/2020
Интересная информация!
* - поля, помеченные звездочкой, обязательны к заполнению.
Ваше имя*: (max 64 символа)
E-mail: (max 64 символа)
Комментарий*:
без HTML (min 20, max 1000 символов)


Ссылки на статью «Увага! Амброзія полинолиста!»:
URL
http://www.stateyki.org.ua/articles/uvaga-ambroziya-polinolista/
Ссылка
<a href="http://www.stateyki.org.ua/articles/uvaga-ambroziya-polinolista/">Увага! Амброзія полинолиста!</a>
BBCode
[url=http://www.stateyki.org.ua/articles/uvaga-ambroziya-polinolista/]Увага! Амброзія полинолиста![/url]


Інтернет реклама УБМ
Биржи
etxt.ru
 

 

Інтернет реклама УБМ


Інтернет реклама УБМ