Кожні два роки дослідники з Американського онкологічного товариства аналізують дані за чинниками ризику розвитку раку і скринінгу, що надходять з Центрів з контролю і профілактики захворювань. Їхня мета – активізувати зусилля щодо профілактики раку. Цього року результати їхніх досліджень опубліковані в журналі Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention, а також на сторінках незалежного видання для масового споживача Cancer Prevention & Early Detection Facts & Figures.
Незважаючи на те, що за кілька останніх десятиліть США вдалося домогтися значних успіхів у боротьбі з раком в сфері скорочення куріння і збільшення частки використання онкоскринінгу, прогрес в деяких інших областях помітно відстає, говориться в новій доповіді. Серед категорій викликають найбільше занепокоєння: куріння (всередині певних груп населення), ожиріння, засмага в солярії і низький рівень використання нової вакцини проти вірусу папіломи людини (ВПЛ) – того самого вірусу, який викликає рак шийки матки та інші його види. Крім того, метод скринінгу колоректального раку, який здатний не тільки виявляти пухлини, а й запобігати їхньому розвитку, використовується недостатньо інтенсивно, особливо серед незастрахованої частини населення.
Вживання тютюну залишається величезною, але єдиною причиною захворюваності та передчасної смертності в Сполучених Штатах, яка відноситься до групи тих, яким можна запобігти. За 50 років з моменту публікації доповіді головного лікаря США за темою питань куріння і здоров'я померли 20 мільйонів тютюнозалежних людей.
За підрахунками фахівців у 2013 році загін курців з числа дорослого населення скоротився до 17,8% (20,5% чоловіків і 15,3% жінок) у порівнянні з 23,5% в 1999 році.
У той час як куріння знизилося у всіх освітніх групах, існує широкий розкид у використанні цигарок в залежності від освіти. Так, якщо курців з вищою освітою в цьому році було 22%, то зі ступенем бакалавра всього лише 9,1%, а з вченим ступенем і зовсім 5,6%.
Серед рас і етнічних груп поширеність куріння розподілена від 9,6% в Азії до 22,7% у американських індіанців і 22,7% у корінних жителів Аляски. Велика поширеність використання тютюну відзначалася серед людей з нетрадиційною орієнтацією: у геїв і лесбіянок (25,8%), а також у бісексуалів (28,6%) вона вище, ніж у звичайних людей (17,6%).
Ожиріння, малорухливий спосіб життя і погане харчування є основними факторами ризику розвитку раку, поступаючись лише вживанню тютюну. За оцінкою Світового фонду досліджень раку, близько третини або чверті всіх випадків онкозахворювань в Сполучених Штатах може бути пов'язано з дієтою і недостатньою фізичною активністю, а також надмірною вагою і ожирінням.
У 2013 році понад дві третини дорослих американців страждали від надмірної ваги або ожиріння. Найвищий показник поширеності ожиріння серед слабкої статі був у чорношкірих жінок - 57,4%. Далі йшли латиноамериканки - 45,2%, за ними - представниці іспаномовного білого населення - 33,3% і азіатки - 11,3%.
Першими у списку найбільш огрядних чоловіків були вихідці з Латинської Америки з показником поширеності ожиріння - 40,9%. За ними йшли чорношкірі чоловіки - 37,5%, неіспаномовні білі - 32,8% і азіати - 10,8%.
В останні кілька десятиліть за рахунок більш широкого використання методу скринінгу для виявлення раку грудей, шийки матки і товстої кишки, помітно знизилася смертність від цих онкологічних захворювань. За даними за 2013 рік, приблизно 58,6% дорослого населення від 50 років і старше пройшли рекомендовану їм процедуру скринінгу колоректального раку. Приблизно 65,9% жінок протягом двох останніх років пройшли мамографію, а 80,8% жінок – скринінг раку шийки матки.
Не дивлячись на те, що використання вакцини проти вірусу папіломи людини помітно зросла, загальний відсоток охоплення дітей щепленнями залишається низьким. Лише 37,6% дівчаток і 13,9% хлопчиків-підлітків зробили щеплення проти ВПЛ.
URL | http://www.stateyki.org.ua/articles/profilaktika-raku-v-ssha-plyusi-i-minusi/ |
Ссылка | <a href="http://www.stateyki.org.ua/articles/profilaktika-raku-v-ssha-plyusi-i-minusi/">Профілактика раку в США: плюси і мінуси</a> |
BBCode | [url=http://www.stateyki.org.ua/articles/profilaktika-raku-v-ssha-plyusi-i-minusi/]Профілактика раку в США: плюси і мінуси[/url] |