Всесвітній день дітей, який відбудеться 20 листопада, вже більш за півстоліття відзначають в 129 країнах світу. Дитячий фонд ООН веде широку роботу по всіх аспектах дитячого здоров'я — від передпологового періоду аж до юності. Він приймає заходи по забезпеченню вагітним жінкам доступу до належного медичного догляду до і під час пологів, зміцненню можливості для сімей справлятися з дитячими хворобами в домашніх умовах і так далі.
І хоча у нас в країні така робота на всіх напрямках ще не проводиться на належному рівні, позитивні зміни є.
Зокрема, в такому складному напрямку, як підтримка дітей з синдромом Дауна і психологічна робота з їх батьками. Ще кілька років тому українські сім'ї, в яких народжувалися дітки з синдромом Дауна, залишалися наодинці зі своїми проблемами, а їх малюки – ізольованими від суспільства. Таких особливих дітей не приймали в звичайні дитячі сади, а влаштуватися в спеціалізовані дитячі заклади було дуже важко. А все тому, що до недавніх пір вважалося: ці діти значно відстають в розвитку. Сьогодні ж фахівці прийшли до думки, що довгий час інтелектуальні здібності таких дітей недооцінювалися. Так, ним важче навчитися говорити – але ж за умови ізоляції від однолітків у них значно менше можливості набувати навиків спілкування. А ось емоційно діти з синдромом Дауна відрізняються від здорових хіба що в кращу сторону – вони добрі, ніжні, неагресивні і зовсім не уміють ображатися. Головне те, що «сонячним» діткам життєво необхідне спілкування із здоровими однолітками. Граючи з ними, дитина не тільки навчиться говорити і діяти, як здорові діти, але і адаптується до нормального життя. А однолітки, в свою чергу, спілкуючись з такою дитиною, розвиватимуть в собі доброту, любов до ближнього, розуміння і бажання допомогти – якості, дуже потрібні у наш час.
Методика виховання і навчання діток з синдромом Дауна в таких змішаних групах успішно діє в США, Канаді, Польщі і деяких країнах СНД – а зараз і в Україні, в Києві. Вже більше двох років на базі двох столичних дитсадків – № 662 і № 291 (обидва в Оболонському районі) працюють такі незвичайні групи.
Звичайно, для того, щоб такі особливі дітки комфортно відчували себе в товаристві однолітків, їм необхідна спеціальна підготовка, яку взяли на себе фахівці київського Центру дитячої і сімейної психології «Я + Сім'я». Керівник центру Валерія Кукса коментує:
- Взагалі модель супроводу починається з пологового будинку, потім продовжується програмою «Домашні візити», а з 1-1,5 року малюків супроводжують психологи нашого центру вже в спеціалізованих дитсадках по спеціальних підготовчих програмах «Маленькі ступені», «міні-садки» і проводять психологічну адаптацію і соціалізацію кожної дитини.
Нещодавно у нас відкрився ще один напрям в роботі з дітками з синдромом Дауна. Завдяки наданому небайдужими до проблем особливих дітей спонсорами, зокрема, народним депутатом Віталієм Чудновським, спеціальному спортивно-лікувальному устаткуванню, у центра тепер є можливість проводити не тільки психологічну, але і оздоровчо-реабілітаційну роботу. Також компанія «Рошен» не залишає без уваги діток з такими проблемами. Це дуже важливо для «сонячних» дітей – адже займаючись на такому устаткуванні, вони зможуть розвивати дрібну моторику рук, а це особливо необхідно, зважаючи на те що у дітей з синдромом Дауна спастика цих м'язів. Такі заняття, у свою чергу позитивно відбиваються на розвитку інтелекту, і як наслідок, можливості мислити словами! (на що, як вважалося раніше, такі діти не здатні). З трирічного віку такі дітки, вже підготовлені, переводяться в инклюзивные групи двох дитячих садів. Ми дуже раді будь-якої допомозі, адже така підготовка і групи в дитсадках, обладнати які теж допомагали спонсори зі всієї України, - тільки перший крок. У наших планах організувати з наступного року такі инклюзии в школах, а в перспективі – і в професійно-технічних установах.
***
Статистика свідчить, що частота народжень дітей з синдромом Дауна – один на тисячу новонароджених. У Києві щорічно народжуються 26-28 «особливих» дітей.
URL | http://www.stateyki.org.ua/articles/naperedodni-vsesvitnogo-dnya-ditini-turbota-pro-osoblivih-ditei/ |
Ссылка | <a href="http://www.stateyki.org.ua/articles/naperedodni-vsesvitnogo-dnya-ditini-turbota-pro-osoblivih-ditei/">Напередодні Всесвітнього Дня дитини: турбота про «особливих» дітей</a> |
BBCode | [url=http://www.stateyki.org.ua/articles/naperedodni-vsesvitnogo-dnya-ditini-turbota-pro-osoblivih-ditei/]Напередодні Всесвітнього Дня дитини: турбота про «особливих» дітей[/url] |