СТАТЕЙКИ.ORG.UA
электронный каталог статей

Як ловити сома?

комментариев: 0 / добавить комментарий

Україна славиться великою кількістю державних свят. Напередодні травневих свят, а це з 1 по 9 травня, виникає питання: «А де ж їх провести, як не на риболовлі». Рибалки мене зрозуміють. Як об'єкт, вибрав нічну ловлю сома на річці Десна, в районі с. Жукин Чернігівської області. Місце тут дуже мальовниче. Після колись судноплавної річки, Десна тут має круті повороти, укріплені величезними каменями, і глибокими ямами.

Перш, ніж вийти на нічну ловлю хижака, вирішив переглянути це місце вдень і більш детально вивчити всі тонкощі цієї річки. Проміряв глибини на виверті річки і знайшов, на мій погляд, непогану яму глибиною близько 4 м.

Денна ловля сома

Перш ніж починати риболовлю, визначив місце постійного знаходження хижака або його ходові шляхи. В першу чергу потрібна спостережливість. Полювання на сомів може навіть налякати, настільки сильно вони бовтаються. Виявити їх можна по ланцюжку великих за розміром бульбашок, які з'являються після підйому до мілини або поверхні. Для лову вибрав донну снасть. Волосінь 0,7-1,0 мм, м'який поводок, сплетений з тонкої волосіні, довжиною 0,4 метра і діаметром 0,6-0,8 мм. Гачки підібрав великих розмірів, №10-16, з довгою цівкою, грузило - важке, ковзне, масою до 100 г.

Як наживку використовував м'ясо перлівниці. Його насаджують по кілька шматочків на гачок, щоб збільшити обсяг приманки. Але на гачку перлівниця тримається досить слабо, і при стаціонарній ловлі сому часто вдається благополучно об'їсти м'ясо і не вчепитися на гачок. Крім того перлівницею не проти поласувати і деякі представники коропових, тому таку наживку я би рекомендував використовувати швидше при лові з квоком, а не для донної снасті.

І ось почалося клювання з ледве помітних посмикувань, які передавалися на кінчик вудилища легкими вібраціями. Вони тривали до кількох хвилин з невеликими перервами. На це реагувати не варто, в будь-якому випадку риба не підсіче. Після малої кількості посмикувань вимотувати снасть не потрібно - сом знаходиться близько приманки мабуть, розглядаючи і пробуючи її на смак.

Перезакидувати снасть слід лише тоді, коли після чергових посмикувань кінчик спінінга мовчить протягом 5-7 хвилин - це означає, що риба обсмоктала наживку, не заглотивши її. Взагалі-то основна маса клювань не результативна, рибі частіше вдається благополучно з'їсти м'ясо, ніж сісти на гачок, але, на мій погляд, це тільки додає інтересу і азарту ловлі...

Після того як риба пішла, змотуючи зі шпулі волосінь, пішло потужне і розгонисте підсікання. Пручаються соми активно, тому виводити треба, постійно регулюючи фрикційне гальмо котушки, підтягуючи його, коли риба піддається, або, навпаки, послаблюючи, коли сом робить різкі рухи. Природно, повинен застосовуватися метод викачування, рибалка повинен подавати вудлище на себе, а потім котушкою вибирати слабину, оскільки «безпосередньо» сома не візьмеш. Коли засікся перший сом, я думав, що на тому кінці волосіні - справжній гігант, вагою не менше 10 кг. Яке ж було моє здивування, коли після кількох хвилин упертої боротьби сплив сом вагою всього лише на 5-6 кг... Можна було тільки уявити собі, яке шоу міг влаштувати 40-50-кілограмовий гігант, опинившись на гачку.

Нічна ловля сома

Нічна риболовля завжди приваблювала мене. Проте, простудіювавши літературу, присвячену аматорському і спортивному рибальству, я майже нічого не знайшов про нічний троллінг на прісноводних річках. Рибалки цю інформацію в своїх блогах теж не дуже поширюють. Тоді я провів опитування своїх численних друзів і знайомих, які вже багато років займаються риболовлею, і з'ясувалося, що вони не пробували троллінгувати ночами. Тому я вирішив спробувати і подивитися, що з моєї затії може вийти. Завдання представлялося мені дуже цікавим, тим більше, що думка про нічний троллінг народилася вже давно.

Ця риба, як і більшість її побратимів по загону сомообразних (а це 25-28 сімейств і більше 2000 видів по всьому білому світу), активно полює вночі, шукає здобич, в тому числі і на мілководді. Про те, що сом добре ловиться вдень, свідчить і той факт, що на цій ділянці Десни його досить багато.

Напередодні я ловив вдень, і скажу, що день у мене видався на рідкість вдалий. За весь час моєї ловлі сома троллінгом, я цю рибу в такій кількості досі не зустрічав. Клювання в середині дня були на кожному проході. За лічені години, з урахуванням виведення, на двох ми взяли 3 сомів вагою від 3 до 6 кг. Всі вони хапали строго в середині ями, на максимальній глибині від 4 до 8 м. Район клювань був досить вузьким - 200-250 м в довжину і близько 20 м в ширину.

Залишалося зрозуміти, де треба шукати сома вночі. Безпосередньо в ямі сом НЕ ловився, в цьому я переконався в першу ж ніч. Вирішив, що сом повинен стояти десь неподалік від скупчень дрібноти, проте всі мої спроби зловити сома на стрижні Десни результатів не дали. Скільки я не борознив Деснянські простори з великими сомовими воблерами - клювань не було. Напевно, сом не любить сильної Деснянського течії. Значить, його треба шукати десь ще. Залишалися плеса, що примикають до ям, де є і бровки, і пологий вихід на мілину. Саме там в декількох місцях я виявив немігруюче скупчення дрібноти. Майже всі зграї стояли на мілині - близько 2 м - і далеко від стрижня Десни. Погано було одне - сом любить більш низькі підводні горизонти, ніж ті, на яких трималася дрібнота.

Я все-таки вирішив, незважаючи на невелику глибину, обловити ділянку в районі скупчення молоді на широкому плесі з правого боку ями, на глибині 2-3 м. Покладав великі надії саме на це місце, оскільки вдень тут непогано ловилися жерех і судак. Розпустив воблери, правда, мілководні версії поринають на 5-6 м. Прохід за проходом, ліворуч і праворуч від скупчення дрібноти, але клювань все немає. Неодноразово траплялися помилкові клювання, які виглядали, як справжні, - слідувала потужна потяжка, але при підсіканны воблер неначе «пробивав» порожнечу. При цьому було зрозуміло, що вудилище згинала риба, а не зачіп, течія або пучок трави, який пливе. Я так і не зрозумів, що це було. Швидше за все, помилкові клювання були справжніми, тільки хижак промахувався, атакуючи приманку, а промахнувшись, йшов з розворотом. Сом - риба велика, і його рухи піднімали потужну хвилю навколо воблера, достатню для того, щоб це було схоже на клювання. Цілком ймовірно, що хижак все ж таки тримався на пологому плесі і був активний, якщо, звичайно, вважати помилкові клювання виходами сома. Інша справа, що зловити його я не зміг. Може, вусаті були невеликими або я рухався для ночі занадто швидко. Нарешті, до моєї радості, сталася хватка! Та ще й в якомусь дивному місці - набагато вище за течією від скупчення дрібноти. Потім і цієї ночі, і наступними, хижак теж брав вище за течією, ніж стояла дрібнота. Цікаво, що місце розташування зграї кормової риби змінювалося щоночі, але кожен раз соми трималися в 80-100 м від неї, і що найцікавіше - на зовсім невеликій глибині, усього 2-3 м!

Було зрозуміло, що соми не дарма там стоять, їх розташування змінювалося в суворій відповідності з місцем розташування кормової риби. Значить, хижак полює! Звичайно, ці відомості мізерні для остаточних висновків, але можна припустити наступне. Мабуть, перед заходом або на самому початку ночі сом виходить з ями, рухається вгору за течією і встає вище скупчення дрібниці. Там він, можливо, залягає, а приблизно опівночі відривається від дна і починає полювати.

Напевно, коли він піднімається з дна, то орієнтується на течію, яка допомагає йому насуватися на зграю жертв. Там він розбійничає за всіма правилами полювання, а пройшовши зграю і закусивши, досягає ями і опускається на дно. Мабуть, на мої воблери клювали ті соми, які переходили в активний стан, може бути, навіть безпосередньо перед тим, як піти в товщу води.

Раніше досвід лову сомів на таких неглибоких ділянках у мене вже був, але в літній спекотний час року. Тут же здивувало, що така ж картина мала місце бути по весні, в травні, коли вода ще досить холодна. До речі, зазначу також, що на наступних риболовлях я пробував ловити сомів на цій же ділянці в жовтні та на початку листопада, знову ж коли вода вже холодна, і результат був вельми вражаючим, хоча раніше я навіть не замислювався про те, що таке може бути в реальності. Ось такі вийшли вихідні.

автор: Артур Іванов
источник: www.stateyki.org.ua | комментариев: 0 | просмотров: 140 | 03/08/2016
Читайте также:
Як ловити сома на донку
Якось я був на захоплюючій риболовлі і зараз розповім вам про те, як з ...
Ловля сома на донку
Как то раз я был на увлекательной рыбалке и я сейчас расскажу вам о то ...
Как ловить сома?
Читатель найдет здесь самую свежую информацию по всем вопросам, связан ...
Комментарии:
Администрация каталога не несет ответственности за информацию, размещенную посетителями сайта. Сообщения, оставленные на сайте, являются исключительно личным мнением их авторов, и могут не совпадать с мнением администрации каталога.
комментариев нет

ты можешь быть первым
* - поля, помеченные звездочкой, обязательны к заполнению.
Ваше имя*: (max 64 символа)
E-mail: (max 64 символа)
Комментарий*:
без HTML (min 20, max 1000 символов)


Ссылки на статью «Як ловити сома?»:
URL
http://www.stateyki.org.ua/articles/jak-lovyty-soma/
Ссылка
<a href="http://www.stateyki.org.ua/articles/jak-lovyty-soma/">Як ловити сома?</a>
BBCode
[url=http://www.stateyki.org.ua/articles/jak-lovyty-soma/]Як ловити сома?[/url]


Інтернет реклама УБМ
Биржи
etxt.ru
 

 

Інтернет реклама УБМ


Інтернет реклама УБМ